Smith County, Texas

FAQ - History - Places - People - Records - Research - What's New? - Home Page

This page is sponsored by the
 
East Texas Genealogical Society

LIST OF STUDENTS AND FACULTY
FROM THE ALCALDE 1929
TYLER HIGH SCHOOL and
TYLER JUNIOR COLLEGE,
TYLER, SMITH COUNTY, TEXAS

Contributed by Lawrence Oliver


THE ALCALDE 1929


Published by The Senior Classes of Tyler High School and Junior College

Martha DeLay - Editor
Jesse Taylor - Manager
Lorene Rowell - Editorial Sponsor
Maud Peters - Financial Advisor


FORWARD

If, when in later years you look through this book, its pages bring anew
memories of the past and put you to dreaming of those dear old days of
'29, we, the staff, shall feel that our work was not all in vain.


DEDICATION

As an expression of our gratitude to Miss Lorene Rowell the exemplary sponsor
of this annual, by whose faithful, sincere, efficient, and untiring interest
this treasury of memories has been made possible, we dedicate to her
the Alcalde of 1929.


SCHOOLS ADMINISTRATION

Mr. J.M. Hodges, Superintendent of Public Schools and President of Tyler
     Junior College
Mr. S.B. Burk, Principal of Tyler High School
Mrs. Roy C. Owens, Assistant Principal of Tyler High School
Miss Florence Campbell, Secretary
Miss Annie Mae Byrum, Secretary


TYLER HIGH SCHOOL FACULTY

Miss Mattie Jones, English and Public Speaking
Mr. Ralph Webb, Chemistry and Physics
Miss Mary Walker, Home Economics
Miss Gladys Yarbrough, Home Economics
Miss Mary Bourne, Latin
Mr. H.P. Chandler, Mathematics
Mrs. S.T. Jones, History and Social Science
Mrs. J.T. Oden, History
Miss Leta Yarbrough, Spanish
Miss Alice Douglas, Clothing
Mrs. Louise Preston Haynes, Physical Training
Miss Sondheim Keeton, Science
Miss Louise Glenn, Music
Mr. T.G. Wray, Manual Training
Miss Jewel Camp, History
Mr. J.A. Poston, Mathematics
Mrs. Katherine Curtis Foltz, Biological Science
Miss Sarah Marsh, English
Mre. E.A. Lawver, Mechanical Drawing
Mrs Grace Atkins, Study Hall
Mr. Geo. A. Foltz, Physical Training
Miss Mittie Marsh, English
Miss Maud Peters, Mathematics
Miss Lorene Rowell, English
Mr. J.P. Slack, History
Mrs. Willie V. Moore, Mathematics
Miss Lillian Martin, Spanish
Miss Lois Tipton, English and Latin


BOARD OF EDUCATION

Mr. J.C. Hale, President
Mr. Gerry Connally
Judge Tom Ramey, Jr.
Mr. Thel Williams
Mr. R.W. Fair
Mr. T.L. Odom
Mr. J.H. Barron


TYLER HIGH SCHOOL SENIORS

THE MID-TERM GRADUATING CLASS OF 1929

OFFICERS

Dozier Perdue - President
Thelma Bright - Vice President
Leon N. Gorsline - Secretary

HONORS

Catherine Haralson, First Honor Student
Leon Gorsline, Second Honor Student

MEMBERS OF NATIONAL HONOR SOCIETY

Catherine Haralson
Clifton Phillips

MEMBERS

Acker, Mary Ruth          Adams, Mable            Adams, Margaret Rose
Barbee, Katie             Beal, D.F.              Birdwell, Florence
Bright, William           Brown, Edwin            Buster, John
Byron, Mildred            Carter, Howard          Carpenter, Fred
Casey, Lessie O.          Choate, Hester          Crawford, John
Donahue, James            Estes, Mildred          Flowers, Virgie Mae
French, Jack              Haralson, Catherine     Hayes, Harry
Hughes, Frances Ruth      Jones, Clayton          Lewis, Dorris
Lindsay, Ernest           Longley, George         McMillan, George
Phillips, Clifton         Pierce, Thelma          Rice, Edith
Richardson, Nina Evelyn   Robison, Ruth Hazel     Scott, Lucile
Shank, Roy                Smith, Elizabeth        Simmons, Esther
Tharpe, Thomas Clyde      Weakley, Elwood         Wham, Mildred Jeanne
Wiley, Clarice


THE SENIOR CLASS OF 1929

OFFICERS

Coulter Matthews - President, Fall Term
Frank Reeves - President, Spring Term
Forrest Reynolds - Vice-President, Spring Term
Bernice Dew - Secretary

SENIOR CLASS MEMBERS

Adams, Elsie            Alexander, Lat            Allen, F. Willie
Anderson, Samuel M.     Apperson, Helen Louise    Balfour Ruth
Barton, Finis           Beal, Harry               Bickley, Lois
Bradshaw, Tom           Brooks, Ruby              Butler, L.A. Jr.
Butler, Lucile          Clark, Adeline            Clark, Marvel
Clyburn, Faye           Cobb, Louie               Cohen, Mary
Cole, Gilbert           Cook, Helen               Crow, Rachel
Culpaper, Edna          Daniel, Eunice            Dark, Estelle
Dean, Louise            DeBord, Marjorie          DeLand, Leah
DeLay, Martha           Elliot, Annie             Faulkner, Odavie
Gabbert, Mildred        Gafford, Frances          Ginn, Opal
Gourley, Carra          Gourley, Vivian           Greer, Carl
Grimes, Steadley        Harman, Hazel             Harris, Agnes
Harton, Cecyl Faye      Haynes, Betty             Hill, Marcella
Hill, W.N.              Hocutt, Justine           Holley, Ruth
Holliman, Grace         Holt, Evelyn              Horton, Daisy
Huddle, Hildrey         Hudson, Hines             Hughes, Mary
Jocobs, Mildred         Johnson, Tilden           Jones, Claud
Kelly, Henrietta        Krumholz, Rosa            Lewine, Regina
Long, Tom               Lovelady, R.L. Jr.        Lowry, Otto
Lucas, Richard          McClure, Jeanette         McMahon, Janie
McMahon, Juanita        Malavansos, Susanna       Messer, Raymond
Messer, Ross A.         Miles, Ruby               Milner, Letha Mae
Mullins, Regina         Murphy, Lance L.          Neely, Hazel
Nettles, Kathryn        Newman, Doris             Odom, Kathryn
Owen, Dan               Parker, Lucille           Pecot, Jewel
Pierce, Aquilla         Potter, Hazel Aline       Powell, Helen
Quattlebaum, Juanita    Reynolds, Forrest W.      Ridings, Anna Laura
Riley, Norrine          Roberts, Elizabeth        Roth, Etta
Rumbo, Benton           Rumbo, W.B.               Saleh, Albert
Saleh, Josephine        Sanders, Mary Opal        Seale, Geneva
Sheley, James           Simmons, Durley W.        Simmons, Fay
Smith, Edwin            Smith, Lloyd              Spence, Elizabeth
Stanford, Sam H.        Staples, Glenn            Stein, LaBelle
Stone, Von              Stovall, Jack             Strange, Frances
Swann, Carroll          Taylor, Catherine         Taylor, Jesse
Terry, Homer Lee        Thomas, Roland C.         Turner, Ross C.
Veasey, Oleta           Waren, Lillian Irene      Watkins, Stillman
Weiss, Mary             White, Howard "Pete"      Wilson, Louise
Wilson, Rebecca         Wofford, Lafayette        Wolf, Florence
Wood, Jacc              Wood, Virginia Lavon      Woodward, Alice Elizabeth
Wright, John            Yarbrough, Donald Victor  Yarbrough, Frank


TYLER HIGH SCHOOL JUNIORS

THE JUNIOR CLASS OF 1929

OFFICERS

Cone Carter - President
Theo Allen - Vice-President
Lorene Neill - Secretary

JUNIOR CLASS MEMBERS

Abbott, Mary            Albertson, Dorothy        Alexander, Lynn
Allen, Iva Lee          Alston, Charles           Arnold, Kathleen
Aten, Floyd             Atwood, Wilburn           Baker Clyde
Baker, Doris            Baker, Sydney             Boren, Louise
Brooks, Helen           Buster, Virginia          Cade, Joe Henry
Cade, Louise            Cardwell, Eula            Chandler, Lura
Clements, Mary Waller   Cobb, Elizabeth           Connally, David
Conaway, Mildred        Cook, Donald              Corbin, Lewis
Corbin, Vera Nell       Corley, Ibera             Crook, F.F.
Davis, Olney            Eisen, Ida                Eubanks, George
Fridkin, Frank          Gray, Hazel               Gray, Willard
Hairston, Jack          Harville, Neal            Herrin, George
Hodges, John Elton      Hollinshead, Lloyd        Hollinshead, Teretha
Howard, Claude          Hutchinson, Ruth          Jackson, Ruth
Johnson, Hazel          Jones, Melba              Kamel, Lena
Kay, Royal              Lowry, Lance              McConnell, Olene
McLaughlin, Mary        Mardock, Lucille          Martin, Alinda
Martin, Myrl            Martindale, Louise        Meadow, George
Meyer, Johnnie          Miller, Louise            Mills, Weldon
Murphy, Oren            Nash, Ruth                Nunn, Alene
Palmore, Billy          Perdue, Dorothy Mae       Pounders, Billy
Reagen, Christine       Reynolds, Henry           Scurlock, Norman
Seay, Clara             Smith, Katherine          Smith, Mitchell
Smith, Sol              Thurmond, Howard          Tipton, Harvey
Talbert, Irene          Talbert, Edith            Urban, Quinn
Vaughn, Jim             Weiss, Ora Mae            Wheeley, Bessie Mae
Whittington, John       Whitney, Richard          Wilson, Ruth


UNDERCLASSMEN

SOPHOMORES

Saleh, Matilda          Skinner, Grace Moore      Poston, Hazel
Nichols, Dorothy Joe    Nerrin, Myrlene           Stokes, Margaret
Jurney, Margaret        Womack, Louise            Saleh, Mitchell
Exum, Arthur            Shuford, Harry            Krumholz, Aaron
Greert, Robert          Gaston, Bob               Welch, Herschel
Ilfrey, Billie          Shuttlesworth, Marcus     Jacobs, C.W.
Kaemmerlen, Leo         Bailey, Sara              Golenternek, Etta
Bradberry, Loyd         Darnell, Vivian           Ellerd, J.R.
Wisdom, Woodrow         Kitchens, Frank           Huey, Roger
Prestwood, Pat          Potter, Harold            Gregory, Clifford
Shaw, Milbry


FRESHMEN

Hill, Allene            Kidd, Laura               Humphreys
Burns, Thelma           Dean, Estelle             Maynor, Margaret
Lee, Marie Frances      Taylor, Hazel             Henslee, Virginia
Longley, Elizabeth      Hairston, J.D.            Alexander, Woodrow
Kamel, George           McConnell, Miss           Jones, Vivian
Odom, Martha            Lewis, Elsie              Foshee, Edna
Thompson, Verna         Morris, John S.           Roosth, Harold
Barbee, Hoyt            Burton, Harris            Johnson, Arthur
Robison, James          Barber, Louise            Shuttlesworth, Florene
McBride, H.J.           Price, Ned                Riddle, Fanny
Brogan, C.J.


T.H.S. ACHIEVERS OF 1928

HONOR GRADUATES OF SPRING 1928

First honor student, David Krumholz. Second honor student, Sarah Malloy.
Members of National Honor Society: David Krumholz, Wesley Davis, Annie
Price, Floreid Wills, Joe Golenternek, Elsie Loggans, Doris Williford,
Carroll Kay, Bernice Boone, Morris Burton, Opal Klutts, Pauline Marsh,
Celian Loggins, Gertrude Marmar, Ruth Cardwell, Alma Brown, Velma Smith,
Tennie Boring, Brannon Taylor, Sarah Malloy, Essie Hill.

LATIN TOURNAMENT 1928

In the Spring of 1928 the Latin Department of Tyler High School distinguished
itself by winning many honors in the annual Latin Tournament, in both
the district and the state contests.
     In the East Texas District contest held at Palestine in April the
awards won by Tyler students were as follows:

January beginners: Louise Wilie and Eleanor Luker, tie for first place.
September beginners: Hazel Gray, first place; Sunshine Neely, second
     place. Team prize: a silver loving cup.
Second year: Bill Watson, first place; Helen Louise Apperson, second
     place. Team prize: a silver loving cup.
Third year: Richard Lucas, second place.
First year essays: Sushine Neely, first place; Thelma Compton, second
     place.
Second year essays: Lionel Aiken, first place; Frances Strange, third
     place.
Third year essays: Richard Lucas, second place; Stillman Watkins, third
     place.
Fourth year: Elsie Loggans, first place.
In the state tournament the following students were awarded places of
     honor: Louise Wilie, Hazel Gray, Lionel Aiken.

This spring the East Texas District Latin Tournament will be held in
Tyler on April 12. The following students will represent Tyler High
School in this contest: January beginners, Elizabeth Herrin, Lulu Neil;
first year: Louise Wilie, Josephine Brinkerhoff; second year: Lucille
Starnes, Mary Helen Grider; third year: Hazel Gray, Ila Mallett.


TYLER HIGH SCHOOL 1929 ALCALDE STAFF

Martha DeLay, Editor-in-Chief
Mary Hughes, Assistant Editor
Jesse Taylor, Business Manager
Howard White, Advertising Manager
Sol Smith, Ass't Advertising Manager
Louise Dean, Circulation Manager
Agnes Harris, Organizations Editor
W.F. Bright Staff Photographer
Norine Riley, Staff Photographer
Elizabeth Roberts, Calendar Editor
Helen Louise Apperson, Jokes Editor
Frank Reeves, Boys' Athletics
Louise Zarr, Girls' Athletice
Marjorie DeBord, Artist
Richard Lucas, Artist
Colquit Wooten, Artist
Elsie Adams, Artist
Donald Yarbrough, Senior Representative
Thelma Bright, Senior Representative
B.F. Crook, Junior Representative


TYLER JUNIOR COLLEGE

Lura Mae Burton, Co-Editor
Frances Poston, Co-Editor
Bill Scurlock, Business Manager


TYLER JUNIOR COLLEGE ADMINISTRATION AND FACULTY

J.M. Hodges, President, Peabody College for Teachers, B.S.
William Aubrey Nelson, Mathematics, University of Texas, M.A.
Mary V. Henderson, History, University of Texas, M.A.
Allene Brandenburg, English, Peabody College for Teachers, M.A.
Mildred Howell, Language, University of Missouri, M.A.
Ralph Webb, Science, University of Arkansas, B.S.
Mrs. Pearl Robertson, Education, University of Texas, B.A.
Louise Glenn, Music, College of Industrial Arts, B.S.
Sam Bryan Burk, Education, Columbia University, M.A.
Mary D. Walker, Home Economics, College of Industrial Arts, B.S.
Mrs. Louise Preston Haynes, Physical Training, North Texas State
     Teachers College, B.S.
Ina Roberts, Librarian, Tyler Junior College


TYLER JUNIOR COLLEGE GRADUATES

Imogene Allen                   Maurine Balfour
Grace Helen Beam                Ardell Blackwell
Hansel Boyette                  Marvin Brown
Lura Mae Burton                 Bertha Byrum
Curtis Francis                  Annelle Griffin
Otto Heffler                    Mabel Herrin
Ruby Lawrence                   Elsie Loggans
Pauline Marsh                   Isabel Mayfield
Lottie Ray                      Marguerite Ray
Lilla Mae Rice                  Bill Scurlock
Helen Thedford                  Bonnie Mae Williams
Clara Woodward


TYLER JUNIOR COLLEGE UNDERGRADUATES

Virginia Bettis                 Harry Bindler
Bernice Boone                   Tennie Boring
Alma Brown                      Gayle Bunnell
Morris Burton                   Margarette Butts
Mildred Byron                   Ruth Cardwell
Gaston Coleman                  John Crawford
Bonnie Lee Dunwoody             Willie Edelman
Marie Ellison                   Robert Estes
Lottie Fortner                  Lash Garrard
Joe Golenternek                 Earl Gorsline
Elsie Haddad                    Lauree Hale
Luther Hale                     Edith Harville
Essie Hill                      Otis Hulser
Merril Johns                    Raymond Johnson
J.E. Johnston                   Carroll Kay
Ellen Lake                      Frances Laughlin
Mary Agnes Lineham              Jim Loftin, Jr
Kathleen Lockhart               Robert McCoy
Carroll McCrary                 Lucile Nunn
Elizabeth Odom                  L.D. Pate
Paul Peters                     Frances Poston
Edward Potter                   Annie Price
Ila Roberts                     Isadore Rosth
Joe Scott                       Helen Seaman
Roy Shelton                     Lois Smith
Earl Story                      Aline Thomas
Janie Ussery                    Bill Watson
Harry Werner                    Charles Wilie
Aileen Williams                 Doris Williford
Jessie Faye Yates               John Zorn


TYLER JUNIOR COLLEGE STUDENT OFFICERS

Bill Scurlock, President
Carroll Kay, Vice-President
Alma Brown, Secretary
Carroll McCrary, Treasurer


TYLER JUNIOR COLLEGE STUDENT FACULTY ADVISORY COUNCIL

Edward Potter, Chairman          Miss Henderson
Mr. Nelson                       Mr. Webb
Robert Estes                     Annie Price
Helen Thedford                   Merrill Johns

Back to Tyler High School 

Back to Tyler Junior College

 

Back to Home Page

 

These files are submitted by volunteers just like you! I make it a habit that anytime I work with records, whether for myself or to share with others, I submit them to the USGenWeb/TXGenWeb project. It doesn't take much extra effort and it really can help many people. I'm very grateful to the many volunteers for all the great info provided.

If you agree, please email, Scott Fitzgerald with your submission.

 

This page was last updated:

Copyright 2005 - 2016
East Texas Genealogical Society and the Individual Contributors
 

Smith County TXGenWeb Project
TXGenWeb Project
USGenWeb Project